Természetes anyagok a lakásban
Valamennyiünkben él a vágy, hogy a természet része legyen a mindennapjainknak. Ezért tartunk házi kedvenceket, növényeket, ezért bakancslistás úti cél egy-egy egzotikus, trópusi ország a nádtetejű, cölöpökön álló luxusviskóival, delfinekkel úszás, stb. Sokak megelégednek ennyivel, mások pedig megpróbálják a hétköznapokba csempészni a természet anyagait, motívumait, jegyeit, színeit – kezdve a ruházkodással, – és persze, az otthon berendezésekor, díszítésekor is vezérelvként szolgálhat ez az igény. Tekintsük át, melyek lehetnek azok az alapanyagok, tárgyak, színek, amelyek segítségével egy komfortos otthont varázsolhatunk, ahol jó és lehetséges a kikapcsolódás, és ahol igazán töltekezhetünk.
(egyszerű, visszafogott színek és formák - előtérben az anyagok)
Elsőként említeném meg azokat az anyagokat, amelyeket már a tervezés/építés/felújítás során érdemes átgondolni, megfontolni alkalmazásukat.
- fa. Igen, a legkézenfekvőbb alapanyag. Fából lehet szerkezeti elem: pl. látszógerendák, tetőszerkezetek, lépcsők, korlátok. A tervezési szakaszban dönthetünk arról, ezeket a látszó elemeket elfedjük vagy kihangsúlyozzuk. A lépcsőfokok anyagáról, illetve burkolatukról is ekkor születik döntés. Mérlegeljük a használat volumenét, a célunkat, hogy milyen hangulatot teremtünk otthonunkban és persze, a rendelkezésre álló anyagi eszközöket. A fa meghatározó és csodálatos alapanyag, ám néha csekély ápolást igényel.
- tégla. A másik olyan anyag, ami meghatározó erejű, ha belső kialakításról esik szó. Egy téglafal önmagában, vagy fehérre festve is karakteres, természetes hatású. Fókuszpontként szolgálhat egy nappaliban vagy akár a szülői háló dísze is lehet. Rusztikus kiegészítőkkel akár loft vagy „kunyhó”-hangulatot is elérhetünk, ha pedig kontrasztra vágyunk, párosítsuk meglepő anyagokkal. (Pl. bársonnyal, arany-, réz-, bronzkiegészítőkkel, egyéb nemes alapanyagokkal.)
(kontrasztban)
- kő. Erre is igaz, ami a tégla esetben: falon meghatározó, karakteres és igazán impozáns lehet. Időtálló és strapabíró. Egyre divatosabb a kavicsmozaik, amit konyhában, fürdőben, zuhanyzóban is látni.
- a márvány, a gránit és egyéb anyagok hatása a lakótérben már jóval elegánsabb enteriőrökhöz is kiváló. Ügyeljünk arra, hogy konyhapultként a márványt ne alkalmazzuk, ám fürdőszobákban remekül mutat.
- nyílászárók választásakor is érdemes mérlegelni. Ugyan a fa nyílászárók jóval borsosabb árúak, bizonyos esetekben mégis érdemes megfontolni alkalmazásukat. Pl. egy régi kúriaépület esetén, vagy egy tanya felújításakor autentikus összképet csakis fa nyílászárókkal érhetünk el.
Most pedig nézzünk szét a dekorációs lehetőségek között. Melyek azok, amelyek csaknem bármilyen stílusú lakótérben megállják a helyüket és elősegítik a természetes légkört?
- elsőként említem a növényi dekorációkat: élő növényeket, zuzmófalakat, gondozásmentes növényeket. Nem is szaporítom a szót, hiszen erről EBBEN a blogbejegyzésben írtam bővebben.
- a textilekkel hihetetlen hatást érhetünk el. Nem mellesleg pedig egy vászon, len vagy pamut ágyneműt a bőrünk és alvásunk minősége is meghálál. Lenből kiváló függönyök, árnyékolók, párnahuzatok, konyharuhák is készülnek. Sőt, szaunatörülközők is, ha épp arra lenne szükségünk. Ráadásul színben már szinte minden lehetőség a rendelkezésünkre áll. Ágytakarókhoz is bártan válasszuk ezeket az anyagokat: vásznakat, szőtteseket. Akár modern enteriőrbe is illeszthetjük ezeket, de ha egy Hamptons- stílusú házra vágyunk, abban is működni fog a hatásuk. A terítők, futók, edény- és terítékalátétek esetében is válasszuk a fenti anyagokat. Kombinálhatjuk is a textileket, fával, fonott/rattan darabokkal vagy akár kővel is.
(Hamptons-stílus: vásznak, fa, növények és fény)
- a bőr és a szőr alkalmazása is erősítheti a természetes összképet. Egy puha, hívogató kanapé, egy bőrpuff, szőnyeg, falikárpit, akár bohém, akár etno otthonokban is megállja a helyét. A szőrös (mostanában inkább műszőrméből készült) székpárnák, díszpárnák, takarók, szőnyegek szintén melegséget, kényelmet, kuckós hatást csempésznek a lakásba.
(városi menedék nomád felhangokkal)
- a rattan hallatán sokan a ’90-es évek elején hódító kertibútor őrületre asszociálnak. Ne tegyük! Mára már igazi kultusz nőtt a minőségi, kézi készítésű bútorok és – főképp – kiegészítők köré. Lámpaernyők, kosarak, tárolódobozok, szennyestartók, dohányzó asztalok, dísztárgyak, tükrök…a sor végtelen. Válasszunk bártan: kiválóan illik a fához, kőhöz, a zöld növényekhez (csodás kaspók válhatnak a fonott kosarainkból), ráadásul könnyű súlyuk miatt, remek lámpaernyők, óriási méretben is bátran alkalmazhatók.
- fa kiegészítőkkel is bátran játszhatunk: szobrok, installációk, faldíszek, kínálók, kisbútorok, lámpák, stb
(izgalmas felület, egyedi mintázat: fa!)
- edények, tálalók, tálcák, kancsók, terítékek választáskor is gondolhatunk a természetes összhatásra: a kőporcelán, a kézzel készített, egyedi edények, a mázas agyagedények, mind-mind üde és izgalmas színfolttá válhatnak a családi étkezések vagy a vendéglátás idején. Nem fontos szettben gondolkodnunk, ha úgy tetszik anyagban és/vagy színben illeszkedjenek a darabok, de nem kötelező a készlet. Az összekép laza és spontán lesz, mint egy brunch alkalmával. Sőt, ha kedvünk van, már magunk is készíthetünk egy-egy különleges és garantáltan egyedi tálat.
(egyedi edények kézzel: Apacuka ceramics)
(fotók: pinterest.com)
Jó inspirálódást és tervezgetést! Ha pedig elakadtál, engem megtalálsz:)