Színharmóniák, kontrasztok otthonunkban 3.
Elérkezett a harmadik, egyben befejező rész ideje. Természetesen, megint előkapom majd a színkört, ahogy azt tettem az első és a második részben, a színek taglalása során.
Tehát, ott hagytuk abba, hogy áttekintettük a trikróm színharmóniát és nem maradt más hátra, mint belevetni magunkat a legszínesebb, legkomplexebb és persze, legnagyobb gyakorlatot igénylő tetrakróm színkontrasztok vizsgálatába. Valóban, ez már nem a „könnyen összedobjuk” kategória, de megéri áttanulmányozni, próbálgatni, kombinálni, mert egyedi, impulzív, karakteres, csak ránk jellemző élettereket teremthetünk.
(arányok és színek)
(tompa, puha árnyalatok - így is lehet)
A tetrakróm színharmóniának két változata is létezik. Az első, amikor a színkörre egy négyzetet helyezünk. Bármely négy szín áll a sarokpontokban, azok harmonizálnak egymással. Ezt a harmóniát dupla komplementernek is nevezzük, mivel két, egymással szemben álló szín mellé további két szemközti szín kerül.
Ezek a színkombinációk:
- lila, vörösesnarancs, sárga, kékeszöld
- vöröseslila, narancs, sárgászöld, kék
- vörös, sárgásnarancs, zöld és kékeslila
Azonban, ahogy az előző színsémáknál, itt sem csupán a színkörön látható színekből válogathatunk. Világosíthatjuk, sötétíthetjük, vagy éppen azonos világosságú szürkével keverhetjük őket. Az alábbi képen három példát mutatok ezekre, csakis azért, hogy lássuk, lehetőségeink gyakorlatilag határtalanok.
(példák a feketével, fehérrel, azonos világosságú szürkével történő keverésre)
(színpompás élettér- tetrakróm színharmónia)
A másik változat a tetrakróm kombináció esetében az, ha téglalapot helyezünk a színkörre. Ez a színkontraszt dupla megosztott komplementer néven is ismert.
Amikor ezeket a színharmóniákat alkalmazzuk, járjunk el igen körültekintően.
- a színek aránya mindenre befolyással bír. Kísérletezzünk bátran, adagoljuk a színeket apránként, így könnyebben elérhető az egyensúly anélkül, hogy átesnénk a ló túloldalára.
- érdemes színfoltokat alkalmazni. Néha a kevesebb több.
(visszafogott környezetben életteli hatás)
- ha alapvetően nem törekedünk harsány összhatásra, de mégis színes környezetre vágyunk, fontoljuk meg a neutrális burkolatokat, falszíneket, nagybútorokat és játszunk a dekorációval. Színpompás képek a falon, esetleg egy kilimszőnyeg, nagyobb, zöld szobanövényekkel, színes puffok vagy lerakó asztal - igazán életteli, de mégsem letaglózó hatású.
- mindig tartsuk szem előtt, mi a célunk. Ha szeretjük a mexikói, mediterrán, etno hatásokat, lehetünk kevésbé visszafogottak.
(bátor színek, pazar hatás)
Hallgassunk a szívünkre és bízzunk magunkban. Ha segítséget vennénk igényben, akkor pedig kérjük lakberendező segítségét a tökéletes választáshoz.
Jó tervezgetést!