Északi fények
Az előző posztomban tobzódtunk a színekben és a mintákban, úgyhogy ezúttal nyugodtabb vizekre evezünk. A skandináv irányzatot gyakran azonosítják az IKEA kínálatával. Habár az áruházban jó pár Skandináviából eredő motívum, szín, design megtalálható, mégsem tekinthetünk el attól a ténytől, hogy a sorozatgyártásban készülő bútorok és kiegészítők önmagukban nem adják vissza az északi otthonok hangulatát. Ezen lakások, házak esszenciája a személyesség; a lakó(k) életének, kényelmének kiszolgálása, a nyugodt, minden kimódoltságtól mentes hangulat. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a XX. század elejétől a skandináv régiónak kimagasló designereket és alkotásaikat köszönhetjük. Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Greta Grossman, Hans Wegner, – hogy csak néhányukat említsem – , nemcsak a lakberendezési felfogásban hagytak mély nyomokat, hanem ikonikus bútoraik a mai napig az otthonok szerves részei, büszkeségei. A modern, mai letisztultság és a múlt század (főként a századközepi modern) klasszikusaival lép kölcsönhatásba, mindezt teszi úgy, hogy visszanyúlva a gyökerekhez, a természetközeli népekre jellemző naturális anyagokat helyezi középpontba. Lássuk, mit is jelent ez pontosan, hogyan csempészhetjük saját otthonunkban ezt a barátságos, praktikus miliőt.
(Arne Jacobsen méltán világhírű tojásfotelje)
- a skandináv irányzat egyik pillére a már említett természetes anyagok. A fa, a gyapjú, a bőr, az agyag, minden skandináv otthonban fellelhetőek; megbecsült alapok. Használjuk bátran ezeket, mert nemcsak szépek, de hosszútávon is kiszolgálnak bennünket.
(Gyapjúszőnyeg, vászon bútorszövet, faasztal, lenfüggöny - a természet mindenütt teret nyer)
- csakúgy a kézi készítésű, sokszor tradicionális kiegészítők. A szőttesek, a kézzel festett agyagedények, kerámiák, esetleg hímzések. A faragványok, etnikus darabok is kiemelt szereppel bírnak.
(egyedi dán dekorációk)
- a dekorációk sokszor ábrázolják a természetet: erdők, fa motívumok, vadállatok, rénszarvas, gleccserek, fjordok, hegységek, stb. Nyugodtan szemezgessünk ezekből a témákból, legyen szó akár a legegyszerűbb poszterekről. Természetesen, a valódi növények is rendkívül fontos szerepet játszanak, bánjunk velük nagyvonalúan.
- a fesztelen otthonosság a másik fő jellegzetesség. Természetes, világos színvilág, puha, helyenként élénk kiegészítő árnyalatokkal – tökéletes összhangot eredményez.
(spontán és élénk színfoltja a lakásnak...lehetne egy konyha ennél lazább?)
- ez fokozható, ha az ablakok, erkélyajtók esetében kevés, fehér árnyokolót alkalmazunk csupán, illetve, ha tükröződő felületekkel is játszunk a térben.
(Hans Wegner székei mai enteriőrben <3)
- a bútorok formavilága már-már egyszerűnek mondható, letisztult, átgondolt. Semmi fodor, semmi csicsa, inkább az elegáns visszafogottság a meghatározó. A bútorok szövetei is természetes anyagúak: jellemzően vásznak. A kanapékat, foteleket, székeket általában párnákkal teszik még hívogatóbbá. Válasszunk (mű)szőr párnákat, kötött, horgolt, gyapjúfonalból készült takarókat.
- a harmadik legfontosabb elem pedig maga a tulajdonos, a lakó. A lakásba lépve rögtön látható, ki mivel szeret foglalkozni, tükrözi a lakók személyiségét. A könyvszekrények, a tárolás egy része nem eldugott és zárt, hanem mintegy dekorációs funkciót is betöltve, nyitott, praktikus és egyszerű. A saját készítésű dekorelemek, személyes fotók, könyvek, biciklik, hangszerek, gyerekrajzok, szinte minden esetben szem előtt vannak.
(Tökéletes keverés: mid-century szekrény, személyes dekoráció, és persze, gitárok)
(Minden kéznél: stílusos tárolás)
Skandináv otthonra vágysz, de nem tudod, hogy vágj bele? Kattints ide, és közösen megoldjuk!