Dekoráció a falon
Sokszor merül fel a kérdés, – főképp, miután felújításon esik át valamely helyiség – mi is kerüljön a falra? Vadonatúj a burkolat, igényesen össze lettek válogatva a bútorok, ám a kiegészítőknél mégis valahogy elakadunk. Néha a probléma a színválasztás. Máskor a stílussal kapcsolatosan bizonytalanodunk el. Vagy megint szembejön egy „mindenkinél ez lóg a falon” tükör/poszter/kép/stb., ami végképp kioltja a dekorálási ihletünket. Ilyenkor érdemes hátra lépni egyet (akár szó szerint is:)) és picit végig gondolni, mit is szeretnénk elérni a díszítéssel. A dekoráció személyes dolog, ez az utolsó simítás az otthonunkon, és valójában, – amennyiben gondosan válasszuk meg a darabokat – ez árul el legtöbbet rólunk. Tehát, első tanács: sose válassz olyan alapon, hogy „másnál is jól mutat”.
Amennyiben már rendelkezünk néhány festménnyel, falra akasztható dísztárggyal, egyszerű a dolgunk: keressük meg azt a helyet és közeget, ami igazán kiemeli az alkotást. Ha még nem választottunk semmit, akkor érdemes ötletelni: galériába, kiállításokra ellátogatni. Nincsenek aranyszabályok; nem szükségszerű minden háztartásba festménynek függenie a falakon. Plakátok, poszterek, grafikák, akvarell, nyomatok, fotók (akár fekete-fehérek), gyerekeink művei, saját készítésű tárgyak, gyűjtemények, növények…csak a fantáziánk szabhat határt. Minél személyesebb, minél intenzívebb az érzelmi kötődés az adott tárggyal, annál otthonosabbá válik a közeg, amelyben élünk.
Nézzük, milyen lehetőségeink is vannak. Természetesen, ezúttal is a teljesség igénye nélkül:
- nagy falfelületen könnyedén hozhatunk létre hangsúlyos fókuszpontot, ha egy hatalmas, színben kontrasztos vagy éppen a fő bútorelemekkel megegyező színű, de ez esetben izgalmas textúrájú művet helyezzünk el.
- ha ennyire nem vagyunk merészek, szettben is gondolkodhatunk. Ilyenkor 2-3, összekapcsolódó képet válasszunk.
- használhatunk képtartó polcot, amire aztán különféle méretű kereteket helyezünk el. Itt érdemes pontosan, előre tervezni, hogy harmonikus legyen a végeredmény. Játszhatunk a keretek, képek színeivel is.
- ha akadnak unalmas, de szűkebb falszakaszok, akár oszlopszerűen, egymás fölé is helyezhetjük a képeket. Amennyiben azonos méretűeket választunk, gyönyörű rendszert hozhatunk létre. A különböző nagyságúak, megfelelő színekkel kombinálva viszont bohém, életteli színfoltot képeznek.
- főképp szűkebb, hosszabb helyiségekben, pl. közlekedő folyosókon érdemes sorokat létrehozni. Az egységes, minimalista összekép titka: azonos keret- és képméretek, paszpartuk, tökéletesen egyenes elhelyezés.
(lépcsők mentén is rendkívül dekoratív a hatás)
- talán a legnagyobb kihívást a galériafalak megtervezése és kivitelezése jelenti. De a hatás is óriási. Ehhez ma már akár sablonokat is vehetünk vagy kereshetünk a neten. Mint szinte mindenben, itt is az arányok határozzák meg a végeredményt. Bátran vigyük bele élményeinket, saját képeinket, személyiségünket.
(különféle fotók és tárgyak stílusosan)
- amennyiben nem vagyunk hívei a képeknek, választhatunk más tárgyakat is, amelyek a falra helyezhetők. Ha gyűjteményünk van, azt is használhatjuk dekorelemként.
(és te mit gyűjtesz?)
(nincsenek szabályok - személyes és merész)
- sőt, bátran kombinálhatjuk a képeket, fotókat, dísztárgyakat könyvespolcokon is. Ilyenkor érdemes a nagy méretű, igényes albumainkat is felhasználni a díszítéshez.
(képek forrása: pinterest)
Jó tervezgetést és dekorálást! Ha pedig szükségetek van egy kis segítségre, keressetek bátran:)