Oszd meg és uralkodj!
Akár átrendezzük otthonunkat, akár új funkcióra lett szükségünk – pl. egy dolgozósarok kialakítására – felmerül a kérdés, hogyan gazdálkodunk a rendelkezésre álló térrel. Ha újra akarjuk definiálni otthonunk tereit, funkcióit, alaposan át kell gondolnunk, milyen megoldást választunk. A problémák megoldásainak megvalósítása mind kis terek, mind nagy alapterületek esetén, kihívás. Az ideális arányok megtalálása, a színek kiválasztása, egy-egy bútor beszerzése, vagy épp térben elhelyezése nagy körültekintést igényel. És magabiztosságot is! Ne elégedjünk meg azzal, hogy pont ilyet láttunk a szomszédasszonynál, magazinban, tv-ben. Adaptálhatjuk az ötletet, de mindig saját igényeink, színpreferenciánk és habitusunk szerint. Fontos szempont, hogy mennyire „állandó” térhatárolót szeretnénk. A gipszkarton falak, parapetfalak, térdfalak alkalmazása ismert és népszerű. Azon túl, hogy nem a legolcsóbb megoldások ezek, eléggé röghöz is köthetnek. Nézzük a teljesség igénye nélkül, milyen praktikák vethetők be, ha bizonyos funkciókat szeparálni vagy éppen kiemelni szeretnénk, legyen szó akár valódi határokról, akár optikai trükkökről.
- a galéria elterjedt megoldás. felejtsük el az ingatag/recsegős fenyőből készült, kezdetleges darabokat! Számtalan megoldás áll rendelkezésünkre, de egy dolgot tartsunk szem előtt: ez pedig a hely. A jól kihasználható galériához minimum 4 méterre lesz szükségünk, de még jobb a 4,4 méteres belmagasság.
- nagyon praktikus, mégis kevésbé elterjedt a dobogó. A dobogó nemcsak hogy a szintkülönbség miatt szeparálja a funkciókat, de alatta elképesztő mennyiségű tárolóhelyet is rejthet. Ha kihúzható tárolókat tervezünk alá, csak annyira kell figyelnünk, hogy elé csakis könnyen mozgatható bútordarabok kerüljenek.
- az áttört mintás, esetleg lézervágott falak, két oldalról pakolható polcok egyszerűek és hatásosak. Válasszunk a szoba hangulatához illő anyagokat, mintákat.
- a legkézenfekvőbb és igen hatásos megoldás a szigetszőnyeg. Étkezőnél figyelhetjük meg leggyakrabban, hogy egy szőnyeg illetve egy hangsúlyos, étkezőasztal fölé függesztett lámpa mennyire drámaivá is teheti az étkezések helyét. Fokozható a hatás, ha világos bútorok esetében sötétebb, mélyebb tónusú, sötét bútorokhoz világos, üde színű szőnyeget társítunk.
- szintén egyszerűen megvalósítható térmeghatározás a színblokk. Amennyiben a szoba egy-egy sarkát, szegletét intimebbé kívánjuk tenni, vagy épp kiemelnénk, alkalmazhatunk színes „foltokat”, falrészleteket. Könnyedén lehet hangulatos olvasókuckónk, kávézó oázisunk vagy dolgozósarkunk – minimális ráfordítással.
- remek határoló a fény. Akár padlósíkon, akár a mennyezeten helyezzük el, rafinált hatást válthatunk ki vele. Ebben az esetben nem árt kikérni egy szakember véleményét, hogy az ideális eredményt kapjuk. (Kerüljük el a vakító fényeket, a nem kívánt tükröződést, káprázást.)
- legyünk bátrak a burkolatváltások esetében is. Nagyon trendi megoldások léteznek, bátran éljünk vele. Nemcsak optikailag nyújthat élményt, de sokszor a takaríthatóság is sokkal praktikusabbá válik.
- már meglevő bútorainkkal is bűvészkedhetünk. Az egymásnak hátat fordított darabok – pl. egy kanapé és mögötte egy konzolasztal – határozottan ossza a teret.
Tervezzünk megfontoltan, kísérletezzünk bátran!